Computer memory Lenovo ThinkPad P72 (20MB) (i3/i5/i7 Prozessor)
16GB memory for Lenovo ThinkPad P72 (20MB) (i3/i5/i7 Prozessor). The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your laptop upgraded safely.
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2666MHz |
| JEDEC standard | PC4-21300S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Lenovo ThinkPad |
| Device series | ThinkPad P72 series |
| Device name | ThinkPad P72 (20MB) (i3/i5/i7 Prozessor) |
| Manufacturer Reference No. | 4X70Z90845, 4X70Z90847, 4X70R38791, 4X70W22201, 4X70W30751 |
| Memory ex works | 16GB |
| Maximum memory | 128GB / 64GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 4 |
| Note | suitable for the following models: 20MB0001.., 20MB0002.., 20MB0003.., 20MB0004.., 20MB0005.., 20MB0006.., 20MB0007.., 20MB0008.., 20MB0009.., 20MB000A.., 20MB000B.., 20MB000C.., 20MB000D.., 20MB000E.., 20MB000F.., 20MB000G.., 20MB000H.., 20MB000M.., 20MB000N.., 20MB000P.., 20MB000Q.., 20MB000R.., 20MB000S.., 20MB000T.., 20MB000U.., 20MB000V.., 20MB001EUS, 20MB001FUS, 20MB001JUS, 20MB001KUS, 20MB001LUS, 20MB001MUS, 20MB001NUS, 20MB001PUS, 20MB001RUS, 20MB001SUS, 20MB001TUS, 20MB001UUS, 20MB001WUS, 20MB001XUS, 20MB001YUS, 20MB0020US, 20MB0021US, 20MB0022US, 20MB0023US, 20MB0025US, 20MB002BUS, 20MB002DUS, 20MB002EUS, 20MB002GUS, 20MB002HUS, 20MB002KUS, 20MB002LUS, 20MB002MUS, 20MB002NUS, 20MB002PUS, 20MB002U.., 20MB002V.., 20MB002W.., 20MB002X.., 20MB002Y.., 20MB0030.., 20MB0031.., 20MB0032.., 20MB0033.., 20MB0034.., 20MB0035.., 20MB0036.., 20MB0037.., 20MB0038.., 20MB0039.., 20MB003A.., 20MB003B.., etc. |
Order info
| Item number | SP279936 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369494541 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo ThinkPad P72 (20MB) (i3/i5/i7 Prozessor) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo ThinkPad P72 (20MB) (i3/i5/i7 Prozessor)
Login