Memory for laptop Lenovo ThinkPad T14 Gen 1 (Intel) (20S1)
Expand the memory of your Lenovo ThinkPad T14 Gen 1 (Intel) (20S1) by 16GB. The memory has 260 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. This computer memory was tested by us for Lenovo ThinkPad T14 Gen 1 (Intel) (20S1). This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in ThinkPad T14 Gen 1 (Intel) (20S1).
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2666MHz |
| JEDEC standard | PC4-21300S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Lenovo ThinkPad |
| Device series | ThinkPad T14 series |
| Device name | ThinkPad T14 Gen 1 (Intel) (20S1) |
| Memory ex works | 8GB / 16GB non removable, 16GB removable |
| Maximum memory | 40GB |
| Memory Slots | 1 |
| Note | suitable for the following models: 20S1001GBM, 20S1001GCK, 20S1001GCX, 20S1001GCY, 20S1001GEE, 20S1001GFR, 20S1001GGB, 20S1001GGE, 20S1001GGM, 20S1001GHV, 20S1001GIX, 20S1001GMB, 20S1001GMD, 20S1001GMH, 20S1001GML, 20S1001GMS, 20S1001GMX, 20S1001GMZ, 20S1001GPB, 20S1001GPG, 20S1001GRI, 20S1001GSC, 20S1001GSP, 20S1001GTX, 20S1001GUK, 20S1001HBM, 20S1001HCK, 20S1001HCX, 20S1001HCY, 20S1001HEE, 20S1001HFR, 20S1001HGB, 20S1001HGE, 20S1001HGM, 20S1001HHV, 20S1001HIX, 20S1001HMB, 20S1001HMD, 20S1001HMH, 20S1001HML, 20S1001HMS, 20S1001HMX, 20S1001HMZ, 20S1001HPB, 20S1001HPG, 20S1001HRI, 20S1001HSC, 20S1001HSP, 20S1001HTX, 20S1001HUK, 20S1001NBM, 20S1001NCK, 20S1001NCX, 20S1001NCY, 20S1001NEE, 20S1001NFR, 20S1001NGB, 20S1001NGE, 20S1001NGM, 20S1001NHV, 20S1001NIX, 20S1001NMB, 20S1001NMD, 20S1001NMH, 20S1001NML, 20S1001NMS, 20S1001NMX, 20S1001NMZ, 20S1001NPB, 20S1001NPG, 20S1001NRI, 20S1001NSC, 20S1001NSP, 20S1001NTX, 20S1001NUK, 20S1001PBM, 20S1001PCK, 20S1001PCX, 20S1001PCY, 20S1001PEE, 20S1001PFR, 20S1001PGB, 20S1001PGE, 20S1001PGM, 20S1001PHV, 20S1001PIX, 20S1001PMB, 20S1001PMD, 20S1001PMH, 20S1001PML, 20S1001PMS, 20S1001PMX, 20S1001PMZ, 20S1001PPB, 20S1001PPG, 20S1001PRI, 20S1001PSC, 20S1001PSP, 20S1001PTX, 20S1001PUK, etc.
|
Order info
| Item number | SP362676 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578256951 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo ThinkPad T14 Gen 1 (Intel) (20S1) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo ThinkPad T14 Gen 1 (Intel) (20S1)
Login