Computer memory Lenovo ThinkStation P330 SFF Gen 2 (30D1)
The workstation-RAM memory expands the memory capacity of Lenovo ThinkStation P330 SFF Gen 2 (30D1) by 16GB. The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your workstation upgraded safely.
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2666MHz |
| JEDEC standard | PC4-21300U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Workstation |
| Device family | Lenovo ThinkStation |
| Device series | ThinkStation P330 series |
| Device name | ThinkStation P330 SFF Gen 2 (30D1) |
| Manufacturer Reference No. | 4X70R38788 |
| Maximum memory | 128GB |
| Memory Slots | 4 |
| Note | suitable for the following models: 30D10005AT, 30D10005AW, 30D10005AX, 30D10005BL, 30D10005CR, 30D10005EE, 30D10005EM, 30D10005EU, 30D10005EX, 30D10005FM, 30D10005FR, 30D10005GE, 30D10005HX, 30D10005IL, 30D10005IV, 30D10005IX, 30D10005MB, 30D10005MC, 30D10005MD, 30D10005MF, 30D10005MG, 30D10005MH, 30D10005MN, 30D10005MS, 30D10005MT, 30D10005MZ, 30D10005NX, 30D10005PB, 30D10005PG, 30D10005PM, 30D10005RI, 30D10005RK, 30D10005RU, 30D10005SA, 30D10005SP, 30D10005TX, 30D10005UA, 30D10005UK, 30D10005UM, 30D10005XS, 30D10005YA, 30D10005ZY, 30D10008US, 30D10009US, 30D1000AUS, 30D1000BUS, 30D1000CUS, 30D1000DUS, 30D1000EUS, 30D1000FUS, etc. |
Order info
| Item number | SP301601 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369642317 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo ThinkStation P330 SFF Gen 2 (30D1) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo ThinkStation P330 SFF Gen 2 (30D1)
Login