Memory for server Lenovo ThinkSystem SR250 (7Y51)
The server-RAM memory expands the memory capacity of Lenovo ThinkSystem SR250 (7Y51) by 16GB. The offered DDR4 RAM memory has a speed of 2666MHz PC4-21300E. These are UDIMM ECC (ECC unbuffered) memory modules. The memory module has 288 Pin DIMM and a voltage of 1,2 volt. This computer memory was tested by us for Lenovo ThinkSystem SR250 (7Y51). This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in ThinkSystem SR250 (7Y51).
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2666MHz |
| JEDEC standard | PC4-21300E |
| Type | UDIMM ECC (ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Server |
| Device family | Lenovo ThinkSystem |
| Device series | ThinkSystem SR250 series |
| Device name | ThinkSystem SR250 (7Y51) |
| Manufacturer Reference No. | 4ZC7A08699 |
| Maximum memory | 128GB / 64GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 4 |
| Note | suitable for the following models: 7Y51A00MJP, 7Y51A00NJP, 7Y51A00PJP, 7Y51A00QJP, 7Y51A00RJP, 7Y51A00SJP, 7Y51A00TAU, 7Y51A00UJP, 7Y51A00VJP, 7Y51A00WAU, 7Y51A00XJP, 7Y51A00YJP, 7Y51A00ZJP, 7Y51A010AU, 7Y51A011JP, 7Y51A012AU, 7Y51A013AU, 7Y51A014JP, 7Y51A015JP, 7Y51A016JP, 7Y51A017JP, 7Y51A018AU, 7Y51A019AU, 7Y51A01AJP, 7Y51A01BJP, 7Y51A01CJP, 7Y51A01DJP, 7Y51A01EAU, 7Y51A01FJP, 7Y51A01GAU, 7Y51A01HJP, 7Y51A01JJP, 7Y51A01KJP, 7Y51A01LAU, 7Y51A01MJP, 7Y51A01NJP, 7Y51A01PJP, 7Y51A01QJP, 7Y51A01RJP, 7Y51A01SJP, 7Y51A01TJP, 7Y51A01UAU, 7Y51A01VJP, 7Y51A01WJP, 7Y51A01XJP, 7Y51A01YJP, 7Y51A01ZJP, 7Y51A023CN, 7Y51A024EA, 7Y51A025EA, 7Y51A026EA, 7Y51A027EA, 7Y51A028CN, 7Y51A029EA, 7Y51A02ACN, 7Y51A02BCN, 7Y51A02CCN, 7Y51A02DEA, 7Y51A02ECN, 7Y51A02FEA, 7Y51A02GEA, 7Y51A02HEA, 7Y51A02JCN, 7Y51A02KCN, 7Y51A02LEA, 7Y51A02MEA, 7Y51A02NEA, 7Y51A02PEA, 7Y51A02QEA, 7Y51A02RCN, 7Y51A02SEA, 7Y51A02TEA, 7Y51A02UEA, 7Y51A02VEA, 7Y51A02WEA, 7Y51A02XEA, 7Y51A02YEA, 7Y51A02ZEA, 7Y51A030EA, 7Y51A031EA, etc. |
Order info
| Item number | SP282740 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369526167 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo ThinkSystem SR250 (7Y51) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo ThinkSystem SR250 (7Y51)
Login