server RAM LenovoThinkSystem SR250 (7Y52)
16GB RAM Upgrade for server Lenovo ThinkSystem SR250 (7Y52). The offered DDR4 RAM memory has a speed of 2666MHz PC4-21300E. These are UDIMM ECC (ECC unbuffered) memory modules. The memory module has 288 Pin DIMM and a voltage of 1,2 volt. This memory suits perfectly to your Lenovo ThinkSystem server.
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2666MHz |
| JEDEC standard | PC4-21300E |
| Type | UDIMM ECC (ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Server |
| Device family | Lenovo ThinkSystem |
| Device series | ThinkSystem SR250 series |
| Device name | ThinkSystem SR250 (7Y52) |
| Manufacturer Reference No. | 4ZC7A08699 |
| Maximum memory | 128GB / 64GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 4 |
| Note | suitable for the following models: 7Y52A000LA, 7Y52A001LA, 7Y52A002LA, 7Y52A003BR, 7Y52A004BR, 7Y52A005LA, 7Y52A006BR, 7Y52A007BR, 7Y52A008BR, 7Y52A009BR, 7Y52A00ALA, 7Y52A00BLA, 7Y52A00CNA, 7Y52A00DNA, 7Y52A00ENA, 7Y52A00FNA, 7Y52A00GNA, 7Y52A00HNA, 7Y52A00JNA, 7Y52A00KNA, 7Y52A00LNA, 7Y52A00MNA, 7Y52A00NNA, 7Y52A00PNA, 7Y52A00QNA, 7Y52A00RNA, 7Y52A00SNA, 7Y52A00TNA, 7Y52A00UNA, 7Y52A00VEA, 7Y52A00WNA, 7Y52A00XNA, 7Y52A00YNA, 7Y52A00ZEA, 7Y52A010NA, 7Y52A011NA, 7Y52A012NA, 7Y52A013NA, etc. |
Order info
| Item number | SP286580 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369562769 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo ThinkSystem SR250 (7Y52) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo ThinkSystem SR250 (7Y52)
Login