server memory LenovoThinkSystem ST250 (7Y45)
The memory increases the RAM of your Lenovo ThinkSystem ST250 (7Y45) server by 16GB. The offered DDR4 RAM memory has a speed of 2666MHz PC4-21300E. These are UDIMM ECC (ECC unbuffered) memory modules. The memory has 288 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2666MHz |
| JEDEC standard | PC4-21300E |
| Type | UDIMM ECC (ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Server |
| Device family | Lenovo ThinkSystem |
| Device series | ThinkSystem ST250 series |
| Device name | ThinkSystem ST250 (7Y45) |
| Manufacturer Reference No. | 4ZC7A08699 |
| Maximum memory | 128GB / 64GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 4 |
| Note | suitable for the following models: 7Y45A00NEA, 7Y45A00PCN, 7Y45A00QEA, 7Y45A00REA, 7Y45A00SCN, 7Y45A00TEA, 7Y45A00UCN, 7Y45A00VEA, 7Y45A00WEA, 7Y45A00XEA, 7Y45A00YCN, 7Y45A00ZCN, 7Y45A010EA, 7Y45A011EA, 7Y45A012EA, 7Y45A013CN, 7Y45A014CN, 7Y45A015CN, 7Y45A016EA, 7Y45A017CN, 7Y45A018CN, 7Y45A019EA, 7Y45A01AEA, 7Y45A01BEA, 7Y45A01CCN, 7Y45A01DEA, 7Y45A01EEA, 7Y45A01FCN, 7Y45A01GEA, 7Y45A01HCN, 7Y45A01JCN, 7Y45A01KCN, 7Y45A01LAU, 7Y45A01MAU, 7Y45A01NAU, 7Y45A01PAU, 7Y45A01QAU, 7Y45A01RAU, 7Y45A01SAU, 7Y45A01TAU, 7Y45A01UAU, 7Y45A01VAU, 7Y45A01WAU, etc. |
Order info
| Item number | SP282738 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369526143 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo ThinkSystem ST250 (7Y45) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo ThinkSystem ST250 (7Y45)
Login