Memory for laptop Lenovo V510-15IKB (80WQ)
The RAM memory expands the memory capacity of Lenovo V510-15IKB (80WQ) by 16GB. The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your laptop upgraded safely.Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2133MHz |
| JEDEC standard | PC4-17000S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Lenovo laptop V... |
| Device series | laptop V... V510 series |
| Device name | V510-15IKB (80WQ) |
| Manufacturer Reference No. | 4X70N24889, GX70N46765 |
| Memory ex works | 4GB non removable, 2GB / 4GB removable |
| Maximum memory | 36GB |
| Memory Slots | 1 |
| Note | suitable for the following models: 80WQ0000.., 80WQ0001.., 80WQ0002.., 80WQ0003.., 80WQ0004.., 80WQ0051.., 80WQ0052.., 80WQ0053.., 80WQ0054.., 80WQ005C.., 80WQ005E.., 80WQ017L.., 80WQ017M.., 80WQ017N.., 80WQ017P.., 80WQ017Q.., 80WQ01RY.., 80WQ01S0.., 80WQ01SG.., 80WQ01SV.., 80WQ01SW.., 80WQ01SX.., 80WQ01TG.., 80WQ01TH.., 80WQ01TJ.., 80WQ01TK.., 80WQ01TL.., 80WQ01TM.., 80WQ01TN.., 80WQ01TP.., 80WQ01UX.., 80WQ01UY.., 80WQ01V3.., 80WQ01VL.., 80WQ01VM.., 80WQ01VN.., 80WQ01VP.., 80WQ01VQ.., 80WQ01VR.., 80WQ01VS.., 80WQ01VT.., 80WQ01VU.., 80WQ01VV.., 80WQ01VW.., 80WQ01VX.., 80WQ01VY.., 80WQ01W0.., 80WQ01XF.., 80WQ01Y7.., 80WQ01YU.., 80WQ0210.., 80WQ022K.., 80WQ022L.., 80WQ022N.., 80WQ022T.., 80WQ023T.., 80WQ023U.., 80WQ023V.., 80WQ024C.., 80WQ024D.., 80WQ024E.., 80WQ024F.., 80WQ024G.., 80WQ024H.., 80WQ024J.., 80WQ024K.., 80WQ024X.., 80WQ024Y.., 80WQ0250.., 80WQ0257.., 80WQ025C.., 80WQ025D.., 80WQ025E.., 80WQ025F.., 80WQ025G.., 80WQ025H.., 80WQ025J.., 80WQ025K.., 80WQ025Y.., 80WQ0260.., 80WQ0261.., 80WQ0278.., 80WQ0287.., 80WQ0288.., 80WQ028J.., 80WQ0298.., 80WQ029F.., etc. |
Order info
| Item number | SP229870 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069977189 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo V510-15IKB (80WQ) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo V510-15IKB (80WQ)
Login