Memory for laptop Medion Erazer X7841 (MD99686)
16GB memory for Medion Erazer X7841 (MD99686). The memory module has 260 Pin DIMM and a voltage of 1,2 volt. You will profit with the high quality RAM expansion of phs memory®, as well as the support of our memory specialists.
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2133MHz |
| JEDEC standard | PC4-17000S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Medion |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Medion Erazer laptop |
| Device series | Erazer laptop X7800 series |
| Device name | Erazer X7841 (MD99686) |
| Maximum memory | 128GB / 64GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 4 |
| Note | MSN: 30019960 |
Order info
| Item number | SP155373 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069280203 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Medion Erazer X7841 (MD99686) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Medion Erazer X7841 (MD99686)
Login