Memory for storage/NAS QNAP TS-h886
The RAM memory expands the memory capacity of QNAP TS-h886 by 16GB. The memory has 288 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. You will profit with the high quality RAM expansion of phs memory®, as well as the support of our memory specialists.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- The device supports ECC DIMM (with error correction code) or RDIMM (Registered DIMM) RAM memories. RDIMM memories are recommended when large memory capacities are to be achieved.
- The different memory technologies (ECC / RDIMM) may not be mixed.
- If a memory expansion is to be made with the already existing RAM memories, it must be checked which memory technology (ECC/ RDIMM) is already installed in the system.
-
A combination of different capacities is not possible!
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2666MHz |
| JEDEC standard | PC4-21300E |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | UDIMM ECC (ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | QNAP |
|---|---|
| Device type | Storage/NAS |
| Device family | QNAP NAS TS |
| Device series | NAS TS TS-hx86 series |
| Device name | TS-h886 |
| Manufacturer Reference No. | RAM-16GDR4ECP0-UD-2666 |
| Memory ex works | 16GB (2x8GB) |
| Maximum memory | 128GB |
| Memory Slots | 4 |
| Note | Eine Mischbestückung with verschiedenen capacityen ist nicht möglich |
Order info
| Item number | SP359701 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578222260 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with QNAP TS-h886 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about QNAP TS-h886
Login