Memory for firewall Sophos XG 135w rev. 3
The RAM memory expands the memory capacity of Sophos XG 135w rev. 3 by 16GB. The memory module has 288 Pin DIMM and a voltage of 1,2 volt. This computer memory was tested by us for Sophos XG 135w rev. 3. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in XG 135w rev. 3.
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2400MHz |
| JEDEC standard | PC4-19200U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Sophos |
|---|---|
| Device type | Firewall |
| Device family | Sophos XG |
| Device series | XG 135 series |
| Device name | XG 135w rev. 3 |
| Memory ex works | 6GB |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 2 |
Order info
| Item number | SP269048 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369378261 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Sophos XG 135w rev. 3 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Sophos XG 135w rev. 3
Login