Server-Mainboard memory SupermicroA2SDi-2C-HLN4F
The Server-Mainboard-RAM memory expands the memory capacity of Supermicro A2SDi-2C-HLN4F by 16GB. The offered DDR4 RAM memory has a speed of 2133MHz PC4-17000R. These are RDIMM (ECC Registered) memory modules. The memory has 288 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. This memory is 100% compatible to Supermicro A2SDi-2C-HLN4F.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- The device supports non ECC UDIMM (without error correction code), ECC DIMM (with error correction code) or RDIMM (Registered DIMM) RAM memories. RDIMM memories are recommended when large memory capacities are to be achieved.
- he different memory technologies (non ECC UDIMM / ECC UDIMM / RDIMM) must not be mixed during operation.
- If a memory expansion is to be made with the already existing RAM memories, it must be checked which memory technology (non ECC / ECC/ RDIMM) is already installed in the system.
- A higher memory clock of the memory module automatically adapts to the memory clock specified by the system. This can be the case especially with larger capacities.
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2133MHz |
| JEDEC standard | PC4-17000R |
| Type | RDIMM (ECC Registered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Supermicro |
|---|---|
| Device type | Server-Mainboard |
| Device family | Supermicro mainboard A... |
| Device series | mainboard A... A2S series |
| Device name | A2SDi-2C-HLN4F |
| Manufacturer Reference No. | MEM-DR416L-IL02-ER21 |
| Maximum memory | 128GB |
| Memory Slots | 2 |
Order info
| Item number | SP358703 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578212650 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Supermicro A2SDi-2C-HLN4F |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
Login