Memory for server Supermicro Superworkstation 5039C-I
The memory increases the RAM of your Supermicro Superworkstation 5039C-I server by 16GB. The offered DDR4 RAM memory has a speed of 2133MHz PC4-17000E 2Rx8. These are UDIMM ECC (ECC unbuffered) memory modules. The memory has 288 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. This memory is 100% compatible to Supermicro Superworkstation 5039C-I.What should be considered when upgrading RAM?
- Der schnelle Dual Channel Mode Betrieb wird bei der paarweisen Installation der memory optimal supports
-
If you have a Core i5 or Core i7 processor, you can only use the UDIMM memory
-
If you are using a Xeon processor, you can use ECC UDIMM memory or UDIMM memory without ECC
- Die ECC Funktion wird nur dann supports, wenn alle eingesetzten Computer memory UDIMM ECC memory sind.
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2133MHz |
| JEDEC standard | PC4-17000E |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | UDIMM ECC (ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Supermicro |
|---|---|
| Device type | Server |
| Device family | Supermicro SuperWorkstation |
| Device series | SuperWorkstation 5039 series |
| Device name | SuperWorkstation 5039C-I |
| Maximum memory | 128GB |
| Memory Slots | 4 |
Order info
| Item number | SP322496 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369856073 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Supermicro SuperWorkstation 5039C-I |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Supermicro Superworkstation 5039C-I
Login