Memory for storage/NAS Synology RackStation RS2418RP+
The RAM memory expands the memory capacity of Synology RackStation RS2418RP+ by 16GB. The memory has 288 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2666MHz |
| JEDEC standard | PC4-21300E |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | UDIMM ECC (ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Synology |
|---|---|
| Device type | Storage/NAS |
| Device family | Synology RackStation |
| Device series | RackStation RS2400 series |
| Device name | RackStation RS2418RP+ |
| Manufacturer Reference No. | RAMEC2133DDR4-16G, D4EC-2666-16G, D4EU01-16G |
| Memory ex works | 4GB |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 4 |
Order info
| Item number | SP268406 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369373389 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Synology RackStation RS2418RP+ |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Synology RackStation RS2418RP+
Login