Computer memory Synology RackStation RS2421RP+
Expand the memory of your Synology RackStation RS2421RP+ by 16GB. The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your storage/NAS upgraded safely.
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 3200MHz |
| JEDEC standard | PC4-25600E |
| Type | UDIMM ECC (ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Synology |
|---|---|
| Device type | Storage/NAS |
| Device family | Synology RackStation |
| Device series | RackStation RS2400 series |
| Device name | RackStation RS2421RP+ |
| Manufacturer Reference No. | D4EC-2666-16G |
| Memory ex works | 4GB (1x4GB) |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 2 |
Order info
| Item number | SP379171 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578423094 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Synology RackStation RS2421RP+ |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Synology RackStation RS2421RP+
Login