server memory TerraMiniServer G3 WS2016 Std. (1100978)
16GB RAM Upgrade for server Terra MiniServer G3 WS2016 Std. (1100978). The offered DDR4 RAM memory has a speed of 2400MHz PC4-19200E. These are UDIMM ECC (ECC unbuffered) memory modules. The memory has 288 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.What should be considered when upgrading RAM?
- Der schnelle Dual Channel Mode Betrieb wird bei der paarweisen Installation der memory optimal supports
-
If you have a Core i5 or Core i7 processor, you can only use the UDIMM memory
-
If you are using a Xeon processor, you can use ECC UDIMM memory or UDIMM memory without ECC
- Die ECC Funktion wird nur dann supports, wenn alle eingesetzten Computer memory UDIMM ECC memory sind.
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2400MHz |
| JEDEC standard | PC4-19200E |
| Type | UDIMM ECC (ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Terra |
|---|---|
| Device type | Server |
| Device family | Terra MiniServer |
| Device series | MiniServer G3 series |
| Device name | MiniServer G3 WS2016 Std. (1100978) |
| Memory ex works | 16GB (1x16GB) |
| Maximum memory | 64GB / 32GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 2 |
Order info
| Item number | SP268322 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369372566 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Terra MiniServer G3 WS2016 Std. (1100978) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Terra MiniServer G3 WS2016 Std. (1100978)
Login