Memory for storage/NAS TerraMaster U8-450
The RAM memory expands the memory capacity of TerraMaster U8-450 by 16GB. The memory module has 260 Pin DIMM and a voltage of 1,2 volt. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2400MHz |
| JEDEC standard | PC4-19200S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | TerraMaster |
|---|---|
| Device type | Storage/NAS |
| Device family | TerraMaster storage/NAS |
| Device series | storage/NAS U8 series |
| Device name | U8-450 |
| Manufacturer Reference No. | A-SRAMD4-16G |
| Memory ex works | 8GB (1x8GB) |
| Maximum memory | 64GB / 32GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 2 |
Order info
| Item number | SP503319 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488672804 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with TerraMaster U8-450 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about TerraMaster U8-450
Login