Computer memory Zima ZimaCube
The RAM memory expands the memory capacity of Zima ZimaCube by 16GB. The memory has 260 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. This memory suits perfectly to your Zima ZimaCube storage/NAS.
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 3200MHz |
| JEDEC standard | PC4-25600S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Zima |
|---|---|
| Device type | Storage/NAS |
| Device family | Zima ZimaCube |
| Device series | ZimaCube 1 series |
| Device name | ZimaCube |
| Memory ex works | 8GB / 16GB |
| Maximum memory | 32GB / 16GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 1 |
Order info
| Item number | SP611237 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4069169845750 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Zima ZimaCube |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Zima ZimaCube
Login