Computer memory ASRock DeskMeet X600
Expand the memory of your ASRock DeskMeet X600 by 16GB. The memory module has 288 Pin DIMM and a voltage of 1,1 volt. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your desktop upgraded safely.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- Im Gerät können non ECC or ECC (Error-Correction-Code) RAM-memory installiert werden. Memory with der Description ECC besitzen eine Fehlerkorrektur.
- Non ECC memory modules cannot be used together with ECC memories.
- If a memory expansion is to be made with the already existing RAM memories, it must be checked which memory technology (non ECC / ECC) is already existing in the system.
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR5 |
| Memory speed | 5600MHz |
| JEDEC standard | PC5-44800U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,1 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | ASRock |
|---|---|
| Device type | Desktop |
| Device family | ASRock DeskMeet |
| Device series | DeskMeet X600 series |
| Device name | DeskMeet X600 |
| Maximum memory | 256GB |
| Memory Slots | 4 |
Order info
| Item number | SP539839 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4069169070961 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with ASRock DeskMeet X600 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about ASRock DeskMeet X600
Login