Memory for motherboard-memory ASRock Rack W680D4ID-2T/G5/X550
Expand the memory of your ASRock Rack W680D4ID-2T/G5/X550 by 16GB. The memory module has 288 Pin DIMM and a voltage of 1,1 volt. You will profit with the high quality RAM expansion of phs memory®, as well as the support of our memory specialists.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- Im Gerät können non ECC or ECC (Error-Correction-Code) RAM-memory installiert werden. Memory with der Description ECC besitzen eine Fehlerkorrektur.
- Non ECC memory modules cannot be used together with ECC memories.
- If a memory expansion is to be made with the already existing RAM memories, it must be checked which memory technology (non ECC / ECC) is already existing in the system.
- Um die 24GB & 48GB memory modules nutzen zu können, benötigen Sie zwingend die korrekte Intel-Revision.
- Unsere memoryexperten unterstützten Sie gerne bei der Auswahl des korrekten computer memory modules. Bitte nehmen vor der order eines 24GB or 48GB computer memory modules with uns Contact Information auf.
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR5 |
| Memory speed | 5600MHz |
| JEDEC standard | PC5-44800U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,1 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | ASRock |
|---|---|
| Device type | Motherboard-memory |
| Device family | ASRock Rack |
| Device series | Rack W680D4I series |
| Device name | Rack W680D4ID-2T/G5/X550 |
| Maximum memory | 192GB / 128GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 4 |
Order info
| Item number | SP501877 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488658013 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with ASRock Rack W680D4ID-2T/G5/X550 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about ASRock Rack W680D4ID-2T/G5/X550
Login