Computer memory ASRock W880M WS
Expand the memory of your ASRock W880M WS by 16GB. The memory has 288 Pin DIMM and works with a voltage of 1,1 volt. This computer memory was tested by us for ASRock W880M WS. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in W880M WS.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- Im Gerät können non ECC or ECC (Error-Correction-Code) RAM-memory installiert werden. Memory with der Description ECC besitzen eine Fehlerkorrektur.
- Non ECC memory modules cannot be used together with ECC memories.
- If a memory expansion is to be made with the already existing RAM memories, it must be checked which memory technology (non ECC / ECC) is already existing in the system.
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR5 |
| Memory speed | 5600MHz |
| JEDEC standard | PC5-44800E |
| Type | UDIMM ECC (ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,1 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | ASRock |
|---|---|
| Device type | Motherboard-memory |
| Device family | ASRock mainboard W... |
| Device series | mainboard W... W800 series |
| Device name | W880M WS |
| Maximum memory | 256GB |
| Memory Slots | 4 |
Order info
| Item number | SP610183 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4069169835553 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with ASRock W880M WS |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about ASRock W880M WS
Login