Memory for motherboard-memory ASRock X870 Taichi Creator
Expand the memory of your ASRock X870 Taichi Creator by 16GB. The offered memory is a DDR5 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This computer memory was tested by us for ASRock X870 Taichi Creator. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in X870 Taichi Creator.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- Im Gerät können non ECC or ECC (Error-Correction-Code) RAM-memory installiert werden. Memory with der Description ECC besitzen eine Fehlerkorrektur.
- Non ECC memory modules cannot be used together with ECC memories.
- If a memory expansion is to be made with the already existing RAM memories, it must be checked which memory technology (non ECC / ECC) is already existing in the system.
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR5 |
| Memory speed | 5600MHz |
| JEDEC standard | PC5-44800E |
| Type | UDIMM ECC (ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,1 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | ASRock |
|---|---|
| Device type | Motherboard-memory |
| Device family | ASRock Taichi Creator |
| Device series | Taichi Creator X870 series |
| Device name | X870 Taichi Creator |
| Maximum memory | 256GB |
| Memory Slots | 4 |
Order info
| Item number | SP608575 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4069169820719 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with ASRock X870 Taichi Creator |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about ASRock X870 Taichi Creator
Login