Memory for motherboard-memory Asus B850 MAX GAMING WIFI W
Expand the memory of your Asus B850 MAX GAMING WIFI W by 16GB. The offered memory is a DDR5 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This computer memory was tested by us for Asus B850 MAX GAMING WIFI W. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in B850 MAX GAMING WIFI W.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- Im Gerät können non ECC or ECC (Error-Correction-Code) RAM-memory installiert werden. Memory with der Description ECC besitzen eine Fehlerkorrektur.
- Non ECC memory modules cannot be used together with ECC memories.
- If a memory expansion is to be made with the already existing RAM memories, it must be checked which memory technology (non ECC / ECC) is already existing in the system.
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR5 |
| Memory speed | 5600MHz |
| JEDEC standard | PC5-44800U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,1 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Asus |
|---|---|
| Device type | Motherboard-memory |
| Device family | Asus mainboard B... |
| Device series | mainboard B... B850 series |
| Device name | B850 MAX GAMING WIFI W |
| Maximum memory | 256GB |
| Memory Slots | 4 |
Order info
| Item number | SP579521 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4069169510320 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Asus B850 MAX GAMING WIFI W |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Asus B850 MAX GAMING WIFI W
Login