Memory for barebone Asus NUC 16 Pro
The RAM memory expands the memory capacity of Asus NUC 16 Pro by 16GB. The offered memory is a DDR5 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This computer memory was tested by us for Asus NUC 16 Pro. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in NUC 16 Pro.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- Innerhalb dieser series gibt es Varianten, die nicht aufrüstbar sind. Bitte erkundigen Sie sich vorab, ob SODIMM memory slots vorhanden sind.
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR5 |
| Memory speed | 6400MHz |
| JEDEC standard | PC5-51200S |
| Type | CSODIMM (Clocked Unbuffered SO DIMM) |
| Number of Pin | 262 Pin SO DIMM |
| Voltage | 1,1 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Asus |
|---|---|
| Device type | Barebone |
| Device family | Asus NUC |
| Device series | NUC 16 Pro series |
| Device name | NUC 16 Pro |
| Maximum memory | 128GB |
| Memory Slots | 2 |
Order info
| Item number | SP609674 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4069169830619 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Asus NUC 16 Pro |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Asus NUC 16 Pro
Login