Memory for desktop Lenovo IdeaCentre Tower 08IRR9 (90XS)
Expand the memory of your Lenovo IdeaCentre Tower 08IRR9 (90XS) by 16GB. The memory module has 288 Pin DIMM and a voltage of 1,1 volt. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your desktop upgraded safely.
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR5 |
| Memory speed | 4800MHz |
| JEDEC standard | PC5-38400U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,1 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Desktop |
| Device family | Lenovo IdeaCentre Tower |
| Device series | IdeaCentre Tower 08 series |
| Device name | IdeaCentre Tower 08IRR9 (90XS) |
| Memory ex works | 8GB / 16GB / 32GB |
| Maximum memory | 128GB / 32GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 2 |
| Note | 21N60000BM, 21N60000FR, 21N60000GE, 21N60000GM, 21N60000MB, 21N60000MH, 21N60000MS, 21N60000PB, 21N60000PG, 21N60000SC, 21N60000SP, 21N60000TX, 21N60000TX, 21N60001AT, 21N60001BM, 21N60001CX, 21N60001GE, 21N60001GM, 21N60001IX, 21N60001IX, 21N60001MB, 21N60001ML, 21N60001MS, 21N60001PB, 21N60001PG, 21N60001RI, 21N60002BM, 21N60002CX, 21N60002GE, 21N60002GM, 21N60002IX, 21N60002IX, 21N60002MD, 21N60002MH, 21N60002MS, 21N60002PB, 21N60002SC, 21N60002SP, 21N60002TX, 21N60002TX, 21N60003AT, 21N60003CX, 21N60003FR, 21N60003GE, 21N60003GM, 21N60003IX, 21N60003MB, 21N60003MD, 21N60003MH, 21N60003ML, 21N60003MS, 21N60003MS, 21N60003PG, 21N60003RI, 21N60003SC, 21N60003SP, 21N60003TX, 21N60003TX, 21N60005AT, 21N60005FR, 21N60005GE, 21N60005GM, 21N60005IX, 21N60005MD, 21N60005ML, 21N60005MS, 21N60005RI, etc. |
Order info
| Item number | SP565198 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4069169353408 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo IdeaCentre Tower 08IRR9 (90XS) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo IdeaCentre Tower 08IRR9 (90XS)
Login