Memory for laptop Lenovo Legion Pro 7 16ARX8H (82WS)
Expand the memory of your Lenovo Legion Pro 7 16ARX8H (82WS) by 16GB. The offered memory is a DDR5 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This memory is 100% compatible to Lenovo Legion Pro 7 16ARX8H (82WS).
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR5 |
| Memory speed | 5600MHz |
| JEDEC standard | PC5-44800S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 262 Pin SO DIMM |
| Voltage | 1,1 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Lenovo Legion |
| Device series | Legion Pro 7 series |
| Device name | Legion Pro 7 16ARX8H (82WS) |
| Memory ex works | 16GB / 32GB |
| Maximum memory | 96GB / 32GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 2 |
| Note | suitable for the following models: 82WS0005BM, 82WS0006BM, 82WS000ARM, 82WS000DMB, 82WS000EMH, 82WS000KFR, 82WS000LRM, 82WS000MRM, 82WS000NMH, 82WS000PMH, 82WS000QMB, 82WS000RMB, 82WS000TMB, 82WS000WMZ, 82WS000XMZ, 82WS0012SP, 82WS0013PB, 82WS0014FR, 82WS0015FR, 82WS0016MZ, 82WS0019GE, 82WS001ACK, 82WS001BCK, 82WS001CGE, 82WS001DGE, 82WS001ERM, 82WS001FRM, 82WS001GRM, 82WS001HSC, 82WS001JSC, 82WS001PSP, 82WS001QGM, 82WS001RGM, 82WS001SGM, 82WS001TSC, 82WS001USC, 82WS001VSC, 82WS001WSC, 82WS001XMX, 82WS001YMX, 82WS0020MX, 82WS0021HV, 82WS0022HV, 82WS0023TX, 82WS0024BM, 82WS0025MZ, 82WS0029MH, 82WS002AMH, 82WS002BMB, 82WS002CMB, etc.
|
Order info
| Item number | SP512251 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488763182 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo Legion Pro 7 16ARX8H (82WS) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo Legion Pro 7 16ARX8H (82WS)
Login