Memory for laptop Lenovo Legion Pro 7 16IRX8 (82WR)
16GB memory for Lenovo Legion Pro 7 16IRX8 (82WR). The memory module has 262 Pin SO DIMM and a voltage of 1,1 volt. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your laptop upgraded safely.
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR5 |
| Memory speed | 5600MHz |
| JEDEC standard | PC5-44800S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 262 Pin SO DIMM |
| Voltage | 1,1 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Lenovo Legion |
| Device series | Legion Pro 7 series |
| Device name | Legion Pro 7 16IRX8 (82WR) |
| Memory ex works | 16GB (2x8GB) / 32GB (2x16GB) |
| Maximum memory | 96GB / 32GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 2 |
| Note | suitable for the following models: 82WR0001PB, 82WR0002PB, 82WR0004SP, 82WR0005FR, 82WR000AFR, 82WR000CRM, 82WR000GSP, 82WR000HPG, 82WR000JMX, 82WR000NTX, 82WR000PTX, 82WR000QMZ, 82WR000RCK, 82WR000SGE, 82WR000XPG, 82WR0013MX, 82WR0014MX, 82WR0017MB, 82WR001DRM, 82WR001GMB, 82WR001HIX, 82WR001KMB, 82WR001LGE, 82WR001MPB, 82WR001NPB, 82WR001PMX, 82WR001QCK, 82WR001RRM, 82WR001SLT, 82WR001TMX, 82WR001URM, 82WR001VMX, 82WR001WSC, 82WR001XSC, etc.
|
Order info
| Item number | SP471491 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488349980 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo Legion Pro 7 16IRX8 (82WR) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo Legion Pro 7 16IRX8 (82WR)
Login