Computer memory Lenovo Legion Pro 7 16IRX8H (82WQ)
Expand the memory of your Lenovo Legion Pro 7 16IRX8H (82WQ) by 16GB. The offered memory is a DDR5 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. You will profit with the high quality RAM expansion of phs memory®, as well as the support of our memory specialists.Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR5 |
| Memory speed | 5600MHz |
| JEDEC standard | PC5-44800S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 262 Pin SO DIMM |
| Voltage | 1,1 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Lenovo Legion |
| Device series | Legion Pro 7 series |
| Device name | Legion Pro 7 16IRX8H (82WQ) |
| Memory ex works | 16GB / 32GB |
| Maximum memory | 96GB / 32GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 2 |
| Note | suitable for the following models: 82WQ000AUK, 82WQ000GFR, 82WQ000TPB, 82WQ000XUK, 82WQ000YRM, 82WQ0010RM, 82WQ0011GE, 82WQ0014MX, 82WQ0015MX, 82WQ0016MX, 82WQ0017TX, 82WQ0018TX, 82WQ0019MZ, 82WQ001AMZ, 82WQ001DMX, 82WQ001FCK, 82WQ001GGE, 82WQ001HSP, 82WQ001JSP, 82WQ002MPG, 82WQ002PMZ, 82WQ002YMZ, 82WQ003UMX, 82WQ003VMX, 82WQ003WMX, 82WQ003XMX, 82WQ003YMX, 82WQ0040GE, 82WQ0042RM, 82WQ0043RM, 82WQ0044PG, 82WQ0045PG, 82WQ0046MB, 82WQ0047MB, 82WQ0048MX, 82WQ0049MX, 82WQ004HCK, 82WQ004LRM, 82WQ004MRM, 82WQ004NRM, 82WQ004PRM, 82WQ004QBM, 82WQ004RBM, 82WQ0058FR, 82WQ0059FR, 82WQ005DHV, 82WQ005KGM, 82WQ005LGM, 82WQ005RSC, 82WQ005SSC, etc.
|
Order info
| Item number | SP454934 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488184925 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo Legion Pro 7 16IRX8H (82WQ) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo Legion Pro 7 16IRX8H (82WQ)
Login