Computer memory Lenovo LOQ Tower 17IRR9 (90WY)
The memory increases the RAM memory of Lenovo LOQ Tower 17IRR9 (90WY) by 16GB. The memory module has 288 Pin DIMM and a voltage of 1,1 volt. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your desktop upgraded safely.
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR5 |
| Memory speed | 5600MHz |
| JEDEC standard | PC5-44800U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,1 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Desktop |
| Device family | Lenovo LOQ Tower |
| Device series | LOQ Tower 17 series |
| Device name | LOQ Tower 17IRR9 (90WY) |
| Memory ex works | 16GB / 32GB |
| Maximum memory | 96GB / 32GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 2 |
| Note | suitable for the following models: 90WY0001MH, 90WY0002MH, 90WY0003RM, 90WY0004RM, 90WY0005RM, 90WY0006RM, 90WY0007RM, 90WY0008RI, 90WY0009RI, 90WY000ARI, 90WY000BRI, 90WY000CMH, 90WY000DMH, 90WY000EMH, 90WY000HXT, etc.
|
Order info
| Item number | SP533273 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488975578 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo LOQ Tower 17IRR9 (90WY) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo LOQ Tower 17IRR9 (90WY)
Login