Memory for desktop Lenovo LOQ Tower 26ADR10 (91DF)
The RAM memory expands the memory capacity of Lenovo LOQ Tower 26ADR10 (91DF) by 16GB. The memory has 262 Pin SO DIMM and works with a voltage of 1,1 volt. This computer memory was tested by us for Lenovo LOQ Tower 26ADR10 (91DF). This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in LOQ Tower 26ADR10 (91DF).
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR5 |
| Memory speed | 5600MHz |
| JEDEC standard | PC5-44800S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 262 Pin SO DIMM |
| Voltage | 1,1 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Desktop |
| Device family | Lenovo LOQ Tower |
| Device series | LOQ Tower 26 series |
| Device name | LOQ Tower 26ADR10 (91DF) |
| Memory ex works | 16GB |
| Maximum memory | 96GB / 64GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 2 |
| Note | Passend for die folgenden Modelle: 91DF0002HV, 91DF000JFC, 91DF000YGF, 91DF002KGF, 91DF0032GF, 91DF0033GE, 91DF003WTR, 91DF003XTR, 91DF004VGC, 91DF0054FC, 91DF0055FC, etc.
|
Order info
| Item number | SP597692 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4069169712823 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo LOQ Tower 26ADR10 (91DF) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo LOQ Tower 26ADR10 (91DF)
Login