server memory LenovoThinkEdge SE60n Gen2 (13MC)
16GB RAM Upgrade for server Lenovo ThinkEdge SE60n Gen2 (13MC). The offered DDR5 RAM memory has a speed of 6400MHz PC5-51200S. These are CSODIMM (Clocked Unbuffered SO DIMM) memory modules. The memory has 262 Pin SO DIMM and works with a voltage of 1,1 volt. This computer memory was tested by us for Lenovo ThinkEdge SE60n Gen2 (13MC). This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in ThinkEdge SE60n Gen2 (13MC).
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR5 |
| Memory speed | 6400MHz |
| JEDEC standard | PC5-51200S |
| Type | CSODIMM (Clocked Unbuffered SO DIMM) |
| Number of Pin | 262 Pin SO DIMM |
| Voltage | 1,1 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Server |
| Device family | Lenovo ThinkEdge |
| Device series | ThinkEdge SE60 series |
| Device name | ThinkEdge SE60n Gen2 (13MC) |
| Memory ex works | 16GB (1x16GB) |
| Maximum memory | 128GB / 32GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 2 |
| Note | Passend for die folgenden Modelle: 13MC0003EE, 13MC0003FR, 13MC0003GA, 13MC0003GE, 13MC0003IX, 13MC0003IX, 13MC0003IX, 13MC0003MD, 13MC0003MF, 13MC0003MH, 13MC0003ML, 13MC0003MS, 13MC0003MS, 13MC0003MZ, 13MC0003MZ, 13MC0003PG, 13MC0003PG, 13MC0003SP, 13MC0004EE, 13MC0004FR, 13MC0004GA, 13MC0004GE, 13MC0004IX, 13MC0004IX, 13MC0004IX, 13MC0004MD, 13MC0004MF, 13MC0004MH, 13MC0004ML, 13MC0004MS, 13MC0004MS, 13MC0004MZ, 13MC0004MZ, 13MC0004PG, 13MC0004PG, 13MC0004SP, 13MC0005EE, 13MC0005FR, 13MC0005GA, 13MC0005GE, 13MC0005IX, 13MC0005IX, 13MC0005IX, 13MC0005MD, 13MC0005MF, 13MC0005MH, 13MC0005ML, 13MC0005MS, 13MC0005MS, 13MC0005MZ, 13MC0005MZ, 13MC0005PG, 13MC0005PG, 13MC0005SP, etc.
|
Order info
| Item number | SP609087 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4069169825455 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo ThinkEdge SE60n Gen2 (13MC) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo ThinkEdge SE60n Gen2 (13MC)
Login