Memory for workstation Lenovo ThinkStation P2 Tower (30FR)
The RAM memory expands the memory capacity of Lenovo ThinkStation P2 Tower (30FR) by 16GB. The memory module has 288 Pin DIMM and a voltage of 1,1 volt. This memory suits perfectly to your Lenovo ThinkStation workstation.
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR5 |
| Memory speed | 5600MHz |
| JEDEC standard | PC5-44800U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,1 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Workstation |
| Device family | Lenovo ThinkStation |
| Device series | ThinkStation P2 series |
| Device name | ThinkStation P2 Tower (30FR) |
| Memory ex works | 8GB / 16GB / 32GB / 64GB |
| Maximum memory | 192GB / 128GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 4 |
| Note | suitable for the following models: 30FR000GBL, 30FR000GCK, 30FR000GCR, 30FR000GEE, 30FR000GEU, 30FR000GFR, 30FR000GGE, 30FR000GHX, 30FR000GIL, 30FR000GIX, 30FR000GMB, 30FR000GMD, 30FR000GMF, 30FR000GMG, 30FR000GMH, 30FR000GML, 30FR000GMS, 30FR000GMT, 30FR000GMZ, 30FR000GNX, 30FR000GPB, 30FR000GPG, 30FR000GRI, 30FR000GSP, 30FR000GTR, 30FR000GUK, 30FR000GZY, 30FR000HBL, 30FR000HCK, 30FR000HCR, 30FR000HEE, 30FR000HEU, 30FR000HFR, 30FR000HGE, 30FR000HHX, 30FR000HIL, 30FR000HIX, 30FR000HMB, 30FR000HMD, 30FR000HMF, 30FR000HMG, 30FR000HMH, 30FR000HML, 30FR000HMS, 30FR000HMT, 30FR000HMZ, 30FR000HNX, 30FR000HPB, 30FR000HPG, 30FR000HRI, 30FR000NMT, 30FR000NMZ, 30FR000NNX, 30FR000NPB, 30FR000NPG, 30FR000NRI, 30FR000NSP, 30FR000NTR, 30FR000NUK, 30FR000NZY, 30FR000PBL, 30FR000PCK, 30FR000PCR, 30FR000PEE, 30FR000PEU, 30FR000PFR, 30FR000PGE, 30FR000PHX, 30FR000PIL, 30FR000PIX, 30FR000PMB, 30FR000PMD, 30FR000PMF, 30FR000PMG, 30FR000PMH, 30FR000PML, 30FR000PMS, 30FR000PMT, 30FR000PMZ, 30FR000PNX, 30FR000PPB, 30FR000PPG, 30FR000PRI, 30FR000PSP, 30FR000PTR, 30FR000PUK, 30FR000PZY, 30FR000QBL, 30FR000QCK, 30FR000QCR, 30FR000QEE, 30FR000QEU, 30FR000QFR, 30FR000QGE, 30FR000QHX, 30FR000QIL, 30FR000QIX, 30FR000QMB, 30FR000QMD, 30FR000QMF, etc.
|
Order info
| Item number | SP533288 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488975653 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo ThinkStation P2 Tower (30FR) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo ThinkStation P2 Tower (30FR)
Login