Memory for workstation Lenovo ThinkStation P360 Tower (30FM)
The workstation-RAM memory expands the memory capacity of Lenovo ThinkStation P360 Tower (30FM) by 16GB. The offered memory is a DDR5 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your workstation upgraded safely.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- Im Gerät können non ECC or ECC (Error-Correction-Code) RAM-memory installiert werden. Memory with der Description ECC besitzen eine Fehlerkorrektur.
- Non ECC memory modules cannot be used together with ECC memories.
- If a memory expansion is to be made with the already existing RAM memories, it must be checked which memory technology (non ECC / ECC) is already existing in the system.
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR5 |
| Memory speed | 4800MHz |
| JEDEC standard | PC5-38400E |
| Type | UDIMM ECC (ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,1 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Workstation |
| Device family | Lenovo ThinkStation |
| Device series | ThinkStation P360 series |
| Device name | ThinkStation P360 Tower (30FM) |
| Memory ex works | 32GB |
| Maximum memory | 128GB |
| Memory Slots | 4 |
| Note | suitable for the following models: 30FM0007BL, 30FM0007CK, 30FM0007CR, 30FM0007EE, 30FM0007EU, 30FM0007FR, 30FM0007GE, 30FM0007HX, 30FM0007IL, 30FM0007IX, 30FM0007MB, 30FM0007MD, 30FM0007MF, 30FM0007MG, 30FM0007MH, 30FM0007ML, 30FM0007MS, 30FM0007MZ, 30FM0007NX, 30FM0007PB, 30FM0007PG, 30FM0007RI, 30FM0007SP, 30FM0007TX, 30FM0007UK, 30FM0007ZY, 30FM0008BL, 30FM0008CK, 30FM0008CR, 30FM0008EE, 30FM0008EU, 30FM0008FR, 30FM0008GE, 30FM0008HX, 30FM0008IL, 30FM0008IX, 30FM0008MB, 30FM0008MD, 30FM0008MF, 30FM0008MG, 30FM0008MH, 30FM0008ML, 30FM0008MS, 30FM0008MZ, 30FM0008NX, 30FM0008PB, 30FM0008PG, 30FM0008RI, 30FM0008SP, 30FM0008TX, 30FM000BRI, 30FM000BSP, 30FM000BTX, 30FM000BUK, 30FM000BZY, 30FM000CBL, 30FM000CCK, 30FM000CCR, 30FM000CEE, 30FM000CEU, 30FM000CFR, 30FM000CGE, 30FM000CHX, 30FM000CIL, 30FM000CIX, 30FM000CMB, 30FM000CMD, 30FM000CMF, 30FM000CMG, 30FM000CMH, 30FM000CML, 30FM000CMS, 30FM000CMZ, 30FM000CNX, 30FM000CPB, 30FM000CPG, 30FM000CRI, 30FM000CSP, 30FM000CTX, 30FM000CUK, 30FM000CZY, 30FM000DBL, 30FM000DCK, 30FM000DCR, 30FM000DEE, 30FM000DEU, 30FM000DFR, 30FM000DGE, 30FM000DHX, 30FM000DIL, 30FM000DIX, 30FM000DMB, 30FM000DMD, 30FM000DMF, 30FM000DMG, 30FM000DMH, 30FM000DML, 30FM000DMS, 30FM000DMZ, 30FM000DNX, etc.
|
Order info
| Item number | SP432510 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578954505 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo ThinkStation P360 Tower (30FM) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo ThinkStation P360 Tower (30FM)
Login