Memory for storage/NAS TerraMaster U4-500
The RAM memory expands the memory capacity of TerraMaster U4-500 by 16GB. The offered memory is a DDR5 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This memory suits perfectly to your TerraMaster storage/NAS storage/NAS.
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR5 |
| Memory speed | 4800MHz |
| JEDEC standard | PC5-38400S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 262 Pin SO DIMM |
| Voltage | 1,1 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | TerraMaster |
|---|---|
| Device type | Storage/NAS |
| Device family | TerraMaster storage/NAS |
| Device series | storage/NAS U4 series |
| Device name | U4-500 |
| Memory ex works | 8GB |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 2 |
Order info
| Item number | SP602108 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4069169759163 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with TerraMaster U4-500 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about TerraMaster U4-500
Login