printer memory KyoceraTASKalfa 181
Extend the printer memory of your Kyocera TASKalfa 181 with this 1GB DDR2 memory upgrade. An expansion of the memory of your KyoceraTASKalfa 181 accelerates the flow of complex documents and increases the performance of your printer. The memory module has 144 Pin DIMM and a voltage of 1,8 volt. You will profit with the high quality RAM expansion of phs memory®, as well as the support of our memory specialists.Computer memory - info
| Memory size | 1GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR2 |
| Memory speed | 667MHz |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 144 Pin DIMM |
| Voltage | 1,8 volt |
| Specials | printer memory |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Kyocera |
|---|---|
| Device type | Printer |
| Device family | Kyocera TASKalfa |
| Device series | TASKalfa 100 series |
| Device name | TASKalfa 181 |
| Manufacturer Reference No. | MDDR2-1024, 870LM00090 |
| Memory ex works | 128MB |
| Maximum memory | 1GB |
| Memory Slots | 1 |
| Note | The system can be upgraded to 256MB printer memory and 160MB memory for copy operation. |
Order info
| Item number | SP103558 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069020755 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Kyocera TASKalfa 181 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Kyocera TASKalfa 181
Login