Memory for printer Kyocera TASKalfa 221
The RAM memory expands the memory capacity of Kyocera TASKalfa 221 by 1GB. An expansion of the memory of your KyoceraTASKalfa 221 accelerates the flow of complex documents and increases the performance of your printer. The memory has 144 Pin DIMM and works with a voltage of 1,8 volt. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.Computer memory - info
| Memory size | 1GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR2 |
| Memory speed | 667MHz |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 144 Pin DIMM |
| Voltage | 1,8 volt |
| Specials | printer memory |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Kyocera |
|---|---|
| Device type | Printer |
| Device family | Kyocera TASKalfa |
| Device series | TASKalfa 200 series |
| Device name | TASKalfa 221 |
| Manufacturer Reference No. | MDDR2-1024, 870LM00090 |
| Maximum memory | 1GB |
| Memory Slots | 1 |
| Note | The system can be upgraded to 256MB printer memory and 160MB memory for copy operation. |
Order info
| Item number | SP103562 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069020779 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Kyocera TASKalfa 221 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Kyocera TASKalfa 221
Login