Printer memory suitable for Olivetti PG L2035
The memory increases the RAM memory of Olivetti PG L2035 by 1GB. An expansion of the memory of your OlivettiPG L2035 accelerates the flow of complex documents and increases the performance of your printer. The memory has 144 Pin DIMM and works with a voltage of 1,8 volt. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.Computer memory - info
| Memory size | 1GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR2 |
| Memory speed | 667MHz |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 144 Pin DIMM |
| Voltage | 1,8 volt |
| Specials | printer memory |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Olivetti |
|---|---|
| Device type | Printer |
| Device family | Olivetti PG |
| Device series | PG L2000 series |
| Device name | PG L2035 |
| Memory ex works | 512MB |
| Maximum memory | 1GB |
| Memory Slots | 1 |
Order info
| Item number | SP140681 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069192803 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Olivetti PG L2035 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Olivetti PG L2035
Login