printer memory HPColor LaserJet Enterprise MFP M682z
Extend the printer memory of your HP Color LaserJet Enterprise MFP M682z with this 1GB DDR3 memory upgrade. An expansion of the memory of your HPColor LaserJet Enterprise MFP M682z accelerates the flow of complex documents and increases the performance of your printer. The offered memory is a DDR3 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.Computer memory configuration - HP Color LaserJet Enterprise MFP M682 series
| Modell | Part Nr | max.Ram |
|---|---|---|
| HP Color LaserJet Enterprise Flow MFP M682z | J8A17A | 2GB |
Computer memory - info
| Memory size | 1GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 800MHz |
| JEDEC standard | PC3L-6400U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 144 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | HP |
|---|---|
| Device type | Printer |
| Device family | HP Color LaserJet Enterprise |
| Device series | Color LaserJet Enterprise M682 series |
| Device name | Color LaserJet Enterprise MFP M682z |
| Manufacturer Reference No. | E5K48A |
| Memory ex works | 1GB |
| Maximum memory | 2GB |
| Memory Slots | 1 |
Order info
| Item number | SP237217 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369048140 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with HP Color LaserJet Enterprise MFP M682z |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about HP Color LaserJet Enterprise MFP M682z
Login