Printer memory suitable for HP PageWide Enterprise Color 586
1GB memory for HP PageWide Enterprise Color 586. An expansion of the memory of your HPPageWide Enterprise Color 586 accelerates the flow of complex documents and increases the performance of your printer. The memory module has 144 Pin DIMM and a voltage of 1,35 volt. This memory is 100% compatible to HP PageWide Enterprise Color 586.
Computer memory - info
| Memory size | 1GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 800MHz |
| JEDEC standard | PC3L-6400U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 144 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | HP |
|---|---|
| Device type | Printer |
| Device family | HP PageWide Enterprise Color |
| Device series | PageWide Enterprise Color 580 series |
| Device name | PageWide Enterprise Color 586 |
| Manufacturer Reference No. | E5K48A |
| Memory ex works | 2048MB |
| Maximum memory | 2816MB |
| Memory Slots | 1 |
Order info
| Item number | SP276346 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369456716 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with HP PageWide Enterprise Color 586 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about HP PageWide Enterprise Color 586
Login