Printer memory suitable for HP PageWide Enterprise Color 765dn
The RAM memory expands the memory capacity of HP PageWide Enterprise Color 765dn by 1GB. An expansion of the memory of your HPPageWide Enterprise Color 765dn accelerates the flow of complex documents and increases the performance of your printer. The offered memory is a DDR3 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.Computer memory configuration - HP PageWide Enterprise Color 765 Serie
Ab Werk sind 1536MB Printer Memory verbaut. Dieser memory kann nicht entfernt werden. Der printer kann maximal 2560MB adressieren.
| Modell | Part Nr | max.Ram |
|---|---|---|
| PageWide Enterprise Color 765dn | J7Z04A | 2,5GB |
Computer memory - info
| Memory size | 1GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 800MHz |
| JEDEC standard | PC3L-6400U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 144 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | HP |
|---|---|
| Device type | Printer |
| Device family | HP PageWide Enterprise Color |
| Device series | PageWide Enterprise Color 760 series |
| Device name | PageWide Enterprise Color 765dn |
| Manufacturer Reference No. | E5K48A |
| Memory ex works | 1,5GB |
| Maximum memory | 2,5GB |
| Memory Slots | 1 |
Order info
| Item number | SP266389 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369350540 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with HP PageWide Enterprise Color 765dn |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about HP PageWide Enterprise Color 765dn
Login