Memory for printer HP PageWide Enterprise Color MFP 586
1GB memory for HP PageWide Enterprise Color MFP 586. An expansion of the memory of your HPPageWide Enterprise Color MFP 586 accelerates the flow of complex documents and increases the performance of your printer. The memory module has 144 Pin DIMM and a voltage of 1,35 volt. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.Computer memory configuration - HP PageWide Enterprise Color MFP 586 series
Ab Werk sind 2048MB Printer Memory verbaut.
Der printer kann auf maximal 2816MB printer memory aufgerüstet werden.
| Modell | Part Nr | ab Werk | max.Ram |
|---|---|---|---|
| HP PageWide Enterprise Color MFP 586dn | G1W39A | 2GB | 2,8GB |
| HP PageWide Enterprise Color MFP 586f | G1W40A | 2GB | 2,8GB |
| HP PageWide Enterprise Color Flow MFP 586z | G1W41A | 2GB | 2,8GB |
Computer memory - info
| Memory size | 1GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 800MHz |
| JEDEC standard | PC3L-6400U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 144 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | HP |
|---|---|
| Device type | Printer |
| Device family | HP PageWide Enterprise Color |
| Device series | PageWide Enterprise Color 580 series |
| Device name | PageWide Enterprise Color MFP 586 |
| Manufacturer Reference No. | E5K48A |
| Memory ex works | 2GB |
| Maximum memory | 2,8GB |
| Memory Slots | 1 |
Order info
| Item number | SP217186 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069852295 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with HP PageWide Enterprise Color MFP 586 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about HP PageWide Enterprise Color MFP 586
Login