Printer memory suitable for Kyocera Ecosys M2035dn
1GB memory for Kyocera Ecosys M2035dn. An expansion of the memory of your KyoceraEcosys M2035dn accelerates the flow of complex documents and increases the performance of your printer. The memory module has 144 Pin DIMM and a voltage of 1,35 volt. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your printer upgraded safely.Computer memory - info
| Memory size | 1GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3L-10600U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 144 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Kyocera |
|---|---|
| Device type | Printer |
| Device family | Kyocera Ecosys |
| Device series | Ecosys M2000 series |
| Device name | Ecosys M2035dn |
| Manufacturer Reference No. | MDDR3-1GB, 870LM00097 |
| Memory ex works | 512MB |
| Maximum memory | 1,5GB |
| Memory Slots | 1 |
Order info
| Item number | SP129422 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069149296 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Kyocera Ecosys M2035dn |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Kyocera Ecosys M2035dn
Login