Memory for printer Kyocera Ecosys M2540dn
1GB memory for Kyocera Ecosys M2540dn. An expansion of the memory of your KyoceraEcosys M2540dn accelerates the flow of complex documents and increases the performance of your printer. The offered memory is a DDR3 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your printer upgraded safely.The perfect computer memory for Ecosys M2540dn
512MB of memory are permanently installed ex works.
1 slot is available for memory expansion
.
Mit dem 1GB memory kann der Computer memory auf insgesamt 1,5GB aufgerüstet werden.
Die Erweiterung des printer memorys auf 1,5GB ermöglicht die Verarbeitung großer Druckdateien.
Computer memory - info
| Memory size | 1GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3L-10600U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 144 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Kyocera |
|---|---|
| Device type | Printer |
| Device family | Kyocera Ecosys |
| Device series | Ecosys M2000 series |
| Device name | Ecosys M2540dn |
| Manufacturer Reference No. | MD3-1024, 870LM00099 |
| Memory ex works | 512MB non removable |
| Maximum memory | 1,5GB |
| Memory Slots | 1 |
Order info
| Item number | SP232027 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069997668 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Kyocera Ecosys M2540dn |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Kyocera Ecosys M2540dn
Login