Memory for printer Kyocera Ecosys M2735dn
Extend the printer memory of your Kyocera Ecosys M2735dn with this 1GB DDR3 memory upgrade. An expansion of the memory of your KyoceraEcosys M2735dn accelerates the flow of complex documents and increases the performance of your printer. The memory module has 144 Pin DIMM and a voltage of 1,35 volt. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.The perfect computer memory for Ecosys M2735dn
512MB of memory are permanently installed ex works.
1 slot is available for memory expansion
.
Mit dem 1GB memory kann der Computer memory auf insgesamt 1,5GB aufgerüstet werden.
Die Erweiterung des printer memorys auf 1,5GB ermöglicht die Verarbeitung großer Druckdateien.
Computer memory - info
| Memory size | 1GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3L-10600U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 144 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Kyocera |
|---|---|
| Device type | Printer |
| Device family | Kyocera Ecosys |
| Device series | Ecosys M2000 series |
| Device name | Ecosys M2735dn |
| Manufacturer Reference No. | MD3-1024, 870LM00099 |
| Memory ex works | 512MB non removable |
| Maximum memory | 1,5GB |
| Memory Slots | 1 |
Order info
| Item number | SP232025 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069997644 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Kyocera Ecosys M2735dn |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Kyocera Ecosys M2735dn
Login