Memory for printer Kyocera Ecosys MA4000cix
Extend the printer memory of your Kyocera Ecosys MA4000cix with this 1GB DDR3 memory upgrade. An expansion of the memory of your KyoceraEcosys MA4000cix accelerates the flow of complex documents and increases the performance of your printer. The memory has 144 Pin DIMM and works with a voltage of 1,35 volt. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your printer upgraded safely.
Computer memory - info
| Memory size | 1GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3L-10600U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 144 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Kyocera |
|---|---|
| Device type | Printer |
| Device family | Kyocera Ecosys |
| Device series | Ecosys M4000 series |
| Device name | Ecosys MA4000cix |
| Manufacturer Reference No. | MD3-1024 |
| Memory ex works | 2GB non removable |
| Maximum memory | 3GB |
| Memory Slots | 1 |
Order info
| Item number | SP540257 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4069169075683 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Kyocera Ecosys MA4000cix |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Kyocera Ecosys MA4000cix
Login