printer memory KyoceraEcosys MA5500ifx
Extend the printer memory of your Kyocera Ecosys MA5500ifx with this 1GB DDR3 memory upgrade. An expansion of the memory of your KyoceraEcosys MA5500ifx accelerates the flow of complex documents and increases the performance of your printer. The memory module has 144 Pin DIMM and a voltage of 1,35 volt. This memory suits perfectly to your Kyocera Ecosys printer.
Computer memory - info
| Memory size | 1GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1866MHz |
| JEDEC standard | PC3L-14900U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 144 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Kyocera |
|---|---|
| Device type | Printer |
| Device family | Kyocera Ecosys |
| Device series | Ecosys MA5000 series |
| Device name | Ecosys MA5500ifx |
| Manufacturer Reference No. | MM-20, 1503WX0UN0 |
| Memory ex works | 1,5GB non removable |
| Maximum memory | 3,5GB |
| Memory Slots | 1 |
Order info
| Item number | SP478238 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488417580 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Kyocera Ecosys MA5500ifx |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Kyocera Ecosys MA5500ifx
Login