Memory for printer Kyocera TASKalfa 266ci
Extend the printer memory of your Kyocera TASKalfa 266ci with this 1GB DDR3 memory upgrade. An expansion of the memory of your KyoceraTASKalfa 266ci accelerates the flow of complex documents and increases the performance of your printer. The memory has 144 Pin DIMM and works with a voltage of 1,35 volt. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.Computer memory - info
| Memory size | 1GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3L-10600U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 144 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Kyocera |
|---|---|
| Device type | Printer |
| Device family | Kyocera TASKalfa |
| Device series | TASKalfa 200 series |
| Device name | TASKalfa 266ci |
| Memory ex works | 1GB |
| Maximum memory | 2GB |
| Memory Slots | 1 |
Order info
| Item number | SP150715 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069241310 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Kyocera TASKalfa 266ci |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Kyocera TASKalfa 266ci
Login