printer memory KyoceraTASKalfa 351ci
The memory increases the RAM memory of Kyocera TASKalfa 351ci by 1GB. An expansion of the memory of your KyoceraTASKalfa 351ci accelerates the flow of complex documents and increases the performance of your printer. The memory has 144 Pin DIMM and works with a voltage of 1,35 volt. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.
Computer memory - info
| Memory size | 1GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3L-10600U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 144 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Kyocera |
|---|---|
| Device type | Printer |
| Device family | Kyocera TASKalfa |
| Device series | TASKalfa 300 series |
| Device name | TASKalfa 351ci |
| Manufacturer Reference No. | MD3-1024, 870LM00099 |
| Memory ex works | 1,5GB |
| Maximum memory | 3GB |
| Memory Slots | 1 |
Order info
| Item number | SP530500 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488947087 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Kyocera TASKalfa 351ci |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Kyocera TASKalfa 351ci
Login