Printer memory suitable for Kyocera TASKalfa MA3500ci
Extend the printer memory of your Kyocera TASKalfa MA3500ci with this 1GB DDR3 memory upgrade. An expansion of the memory of your KyoceraTASKalfa MA3500ci accelerates the flow of complex documents and increases the performance of your printer. The memory module has 144 Pin DIMM and a voltage of 1,35 volt. This memory suits perfectly to your Kyocera TASKalfa printer.
Computer memory - info
| Memory size | 1GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3L-10600U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 144 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Kyocera |
|---|---|
| Device type | Printer |
| Device family | Kyocera TASKalfa |
| Device series | TASKalfa MA3000 series |
| Device name | TASKalfa MA3500ci |
| Manufacturer Reference No. | MD3-1024 (b) |
| Memory ex works | 2GB non removable |
| Maximum memory | 3GB |
| Memory Slots | 1 |
Order info
| Item number | SP529846 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488940538 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Kyocera TASKalfa MA3500ci |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Kyocera TASKalfa MA3500ci
Login