Printer memory suitable for Kyocera TASKalfa MA4500ci
1GB memory for Kyocera TASKalfa MA4500ci. An expansion of the memory of your KyoceraTASKalfa MA4500ci accelerates the flow of complex documents and increases the performance of your printer. The offered memory is a DDR3 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This memory suits perfectly to your Kyocera TASKalfa printer.
Computer memory - info
| Memory size | 1GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3L-10600U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 144 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Kyocera |
|---|---|
| Device type | Printer |
| Device family | Kyocera TASKalfa |
| Device series | TASKalfa MA4000 series |
| Device name | TASKalfa MA4500ci |
| Manufacturer Reference No. | MD3-1024 (b) |
| Memory ex works | 2GB non removable |
| Maximum memory | 3GB |
| Memory Slots | 1 |
Order info
| Item number | SP529844 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488940521 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Kyocera TASKalfa MA4500ci |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Kyocera TASKalfa MA4500ci
Login