Memory for printer Triumph Adler P-C2660DN
The RAM memory expands the memory capacity of Triumph Adler P-C2660DN by 1GB. An expansion of the memory of your Triumph AdlerP-C2660DN accelerates the flow of complex documents and increases the performance of your printer. The memory has 144 Pin DIMM and works with a voltage of 1,35 volt. You will profit with the high quality RAM expansion of phs memory®, as well as the support of our memory specialists.Computer memory - info
| Memory size | 1GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3L-10600U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 144 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Triumph Adler |
|---|---|
| Device type | Printer |
| Device family | Triumph Adler Drucksysteme Farbe |
| Device series | Drucksysteme Farbe P-C2000 series |
| Device name | P-C2660DN |
| Memory ex works | 512MB non removable |
| Maximum memory | 1,5GB |
| Memory Slots | 1 |
Order info
| Item number | SP242905 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369106741 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Triumph Adler P-C2660DN |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Triumph Adler P-C2660DN
Login